Niedziela Palmowa – 14.04.2019 r.

1. Apel ks. Biskupa.

Kochani Diecezjanie,

w 1974 r. św. papież Paweł VI ustanowił w całym Kościele katolickim Wielki Piątek dniem wsparcia modlitewnego oraz jałmużny na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej. Każdego roku także nasza diecezja włącza się w to ważne dzieło ochrony miejsc naznaczonych ziemskim życiem Zbawiciela, ale także żywych „kamieni”, którymi są nasi bracia i siostry w wierze tam mieszkający. W 2018 r. Kongregacja Kościołów Wschodnich zebrała w całym świecie na ten cel 8,6 mln euro. Jest w tym także i nasza cząstka.

Proszę Was, Kochani Diecezjanie, byście wsparli swoją ofiarą, złożoną w Wielki Piątek, różnego rodzaju dzieła duszpasterskie, edukacyjne i medyczne w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie. Niech rozmyślanie Męki i Zmartwychwstania naszego Pana oraz przemierzanie w czasie liturgii Triduum Paschalnego Jego wędrówki po świętym mieście Jeruzalem pobudzą nas do solidarności z rodzinami i dziećmi tam mieszkającymi. 

Papież Franciszek w czasie wizyty ekumenicznej w Bari w ubiegłym roku mówił: „Na Bliskim Wschodzie od lat przerażająco wiele maleństw opłakuje gwałtowną śmierć członków rodziny i widzi ojczyznę osaczoną, mając często jedynie perspektywę konieczności ucieczki. To jest śmierć nadziei. Oczy nazbyt wielu dzieci przez większość życia widzą gruzy, zamiast szkół, słyszą grzmot ryku bomb, a nie świąteczny harmider zabaw. Proszę was, niech ludzkość usłyszy wołanie dzieci, których usta głoszą chwałę Boga (por. Ps 8,3). Ocierając ich łzy świat na nowo odnajdzie godność”.

Niech Pan wynagrodzi Wasze gesty chrześcijańskiej jałmużny!

Płock, dnia 2 kwietnia 2019 r.

Wasz Biskup Piotr

2. Dziś Niedziela Palmowa. Na każdej Mszy św. poświęcenie palm. Procesja na Mszy św. o godz. 11.30. Gorzkie Żale będą dziś na Mszy św. o godz. 9.

3. Dziś rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. Najważniejsze dni Wielkiego Tygodnia to Święte Triduum Paschalne. Zapraszam na liturgię w Wielki Czwartek i Wielki Piątek na godz. 18. W Wielki Czwartek będzie Komunia Święta pod dwiema postaciami. Przypominam o poście ilościowym w Wielki Piątek. W Wielki Piątek ofiary przeznaczamy na Ziemię Świętą. W Wielki Piątek zapraszam na adorację prowadzoną przez Chórek bezpośrednio po Liturgii Wielkiego Piątku. Gorzkie Żale będą o godz. 21. Po Gorzkich Żalach ok. godz. 22, będzie adoracja Scholi. Czuwanie poszczególnych wiosek będzie od godz. 23. Plan jest następujący: 23 – Kowalewo, Kosmaczewo, Gołocin; 00 - Mańkowo, Gutowo Stradzyno, Mogielnica; 01 – Majki Małe, Bloki, Majki Duże, Cetlin i Świerkocin; 02 – Słupia; 03 – Petrykozy, Gutowo Górki, Orłowo i Ostrowy. W Wielką Sobotę święcenie pokarmów będzie od godz. 9 do 13. Wigilia Paschalna będzie w sobotę o godz. 19. Na Wigilię Paschalną proszę o przyniesienie świec. Adoracja Kół Różańcowych w Wielką Sobotę (po poświęceniu pokarmów): 9 – Majki Małe, 11 – Mańkowo, 12 – Petrykozy, 13 – Majki Duże, 14 – Słupia i Grupa Fatimska. Proszę o czuwanie przy Grobie Strażaków ze Słupi i z Mańkowa. Zachęcam do prywatnej adoracji w Wielki Czwartek przy Ołtarzu Wystawienia oraz w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę przy Grobie Pana Jezusa.

4. Rezurekcja w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6. Na procesję zapraszam grupy parafialne, dziewczynki sypiące kwiatkami, asystę procesyjną, strażaków.

5. Próba scholi i dziewczynek sypiących kwiatkami w Wielki Czwartek o godz. 10.

6. Próby ministrantów w Wielki Czwartek i Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę o godz. 10.

7. Informacja o kanonicznej wizytacji ks. Biskupa.

Plan wizytacji kanonicznej
Ks. Biskupa Mirosława Milewskiego
w par. św. Jakuba Apostoła w Słupi
28.04.2019 r.

9:00 – Msza Święta.

Po Mszy Świętej spotkanie z grupami parafialnymi (Rady parafialne, Koła Żywego Różańca, Ministranci, Schola, Chórek, Lektorzy, Asysta procesyjna, Grupa Caritas, Akcja Katolicka); Ochotniczą Strażą Pożarną ze Słupi i z Mańkowa oraz z nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej w Słupi. Sprawozdanie.

11:30 – Msza Święta.

Po Mszy Świętej modlitwa za zmarłych na cmentarzu parafialnym (Koronka do Bożego Miłosierdzia). Modlitwa w ciszy i zapalenie znicza na grobie ks. Józefa Dołęgowskiego.

Po obiedzie wizyta u chorego Pana Pawła Kluski.

15:00 – Msza Święta Ingresowa i udzielenie Sakramentu Bierzmowania przez Ks. Biskupa.

8. Dziękuję za ofiary na kościół i na kwiaty do Grobu Pana Jezusa: Blok 27 B, Blok 27 A, Petrykozy, Słupia od strony Szumania.

9. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Karola Kwiatkowskiego, a w poniedziałek o godz. 12 będzie pogrzeb śp. Aleksandry Malinowskiej. Polecajmy zmarłych Bożemu Miłosierdziu.

 

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela
9:00  11:30  15:00
Dni powszednie
16:00 lub 17:00

KANCELARIA

Czynna w dni powszednie
przed Mszą Świętą

DANE ADRESOWE

Parafia Rzymskokatolicka  
św. Jakuba Apostoła 
w Słupi
Słupia 9
09-226 Zawidz Kościelny

tel. 24 276 69 06

E-MAIL
slupia@diecezjaplocka.pl

NR KONTA:
Bank Pekao S. A. 
08 1240 3174 1111 0010 4009 1777